Talent Coaching vs. Coaching Menedzerski – bardzo często pojawiające sie odmiany coachingu. Trudno mówić o odmianach coachingu, bo wówczas stajemy przed pewnego rodzaju schematami, a akuratnie coaching jest jedną z tych metod rozwojowych gdzie daleko powinno być do schematów właśnie.

Jednakże takie pojęcia funkcjonują i jak można je interpretować?

W jednej z publikacji The Center for Creative Leadership (CCL®) – High-Potential Talent/A View from Inside the Leadership Pipeline świetnie rozrysowany jest process rozwojowy pracowników z grupy tzw. High – Potential (Talentów). Publikacja zwraca uwagę na wszystkie etapy rozwoju talentów i co w szczególności należy analizować diagnozując taka grupę oraz planując i wdrażając dla pracowników z tej grupy ścieżki rozwojowe. Coaching pojawia się tutaj jako wsparcie rozwojowe pracownika High – Potential, dzięki któremu pracownik wzmacnia swoje atuty i jest przygotowany do nowych wyzwań stawianych mu przez swoją organizację.

Zarządzanie talentami (talent management) to nic innego jak identyfikacja istotnych dla danej organizacji biznesowej kompetencji, a co za tym idzie selekcja pracowników pod tym względem. Kolejnym krokiem TM jest wyłonienie pracowników, których potencjał daje możliwości rozwoju tychże kompetencji dla skutecznej realizacji bieżących
jak i przede wszystkim – przyszłych celów firmy.

Talent Coaching zatem można interpretować jako proces coachingowy skierowany do osoby zdiagnozowanej w organizacji jako – osoba z potencjałem. Celem takiego procesu coachingowego będzie wzmocnienie istotnych dla danej organizacji kompetencji interpersonalnych oraz zmotywowanie (jeśli jest to konieczne) pracownika do dalszego rozwoju. Bardzo często osoba/uczestnik procesu nie znajduje się jeszcze w strukturach kierowniczych firmy, ale do nich aspiruje. Zadaniem talent coachingu jest zwrócenie uwagi na te kompetencje jakie mogą być przydatne nie tylko na obecnym, ale również i na przyszłym stanowisku pracy.

A coaching menedżerski?

Coaching menedżerski to nic innego jak praca z pracownikiem, który bardzo często jest już w strukturach kierowniczych firmy. Proces ma na celu  wzmocnienie posiadanych kompetencji i stanowi swoiste dopełnienie dotychczas proponowanej ścieżki rozwojowej, a może również stanowić narzędzie do rozwiązania problemów jakie pojawiają się przy pełnieniu roli menedżerskiej w organizacji.  Wszystko jest tutaj sprawą indywidualną i zależną od konkretnej sytuacji danego pracownika/firmy.

Talent Coaching jak i Coaching Menedżerski spotykają się gdzieś w pojęciu Coachingu Biznesowego, który to z definicji jest skoncentrowany na wzmacnianiu potencjału
i kompetencji pracowników danych organizacji zlecających realizacje procesów. Jako coach wiem jednak, że coaching mimo, że dzielony na wiele różnych rodzajów skupia się (przynajmniej powinien) przede wszystkim wokół człowieka, jego potrzeb, celów, planów i marzeń niezależnie czy nazwany będzie Talent Coachingiem czy Coachingiem Menedżerskim.

autor: Justyna Markusik, coach ACC ICF, trener biznesu, ekspert HRM

artykuł ukazał się na portalu www.swiatcoachingu.pl

Kategorie: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *