"Niektóre zespoły ciężko pracują, świetnie się bawią i realizują zadanie. Inne są kiepskie i mało wydajne, mimo iż wszyscy członkowie pracują podwójnie ciężko. Dlaczego tak się dzieje?" Max Landsberg

Coaching dla personelu medycznego oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej
2016-05-20

logo_iskierkaZ ogromną radością informujemy, że wystartował właśnie Projekt Fundacji ISKIERKA „Coaching dla personelu medycznego oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej na terenie województwa śląskiego”, w którym CCProgres jest  partnerem i realizującym sesje coachingowe. Projekt obejmuje 150 godzin indywidualnych sesji coachingowych poświęconych wypracowaniu korzystnych dla zdrowia  psychicznego zachowań i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach w pracy szczególne narażających per…sonel medyczny na stres i obciążenie psychiczne. Uczestnikami spotkań będą ordynatorzy, lekarze i pielęgniarki trzech śląskich ośrodków onkologii dziecięcej: Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii

WIĘCEJ

Team Coaching w praktyce
2016-04-17

Team coaching jest formą pracy, która ma na celu stworzenie warunków zespołom do podnoszenia jakości współpracy. W teorii proste. A jak wygląda praktyka?

zdjęcie

11 kwietnia Beata Piwowarczyk i Magda Szczęsna-Kołdras poprowadziły jednodniowy warsztat pokazujący jak w rzeczywistości działa coaching zespołów.

„Jako bazę warsztatu wykorzystałyśmy opis sytuacji pewnej fikcyjnej firmy, która przechodzi pewne trudności.” – mówi Beata Piwowarczyk. „Firma fikcyjna, ale problemy jak najbardziej prawdziwe” – dodaje Magda Szczęsna-Kołdras.

Uczestnicy mieli okazję wcielić się w role członków zarządu, którzy spotkali się …

WIĘCEJ

Kurs coachingu 2016 – START!
2016-04-02

PUZZLE-4-VERT

Zawód coacha na rynku wciąż cieszy się sporą popularnością. Firmy, nawet te, które początkowo dość ostrożnie podchodziły do coachingu, coraz chętniej sięgają po wsparcie profesjonalistów tej branży.

Z początkiem kwietnia po raz kolejny uruchomiliśmy nasz kurs coachingu, który w sposób kompleksowy i jednocześnie bardzo praktyczny przygotowuje uczestników do pełnienia roli coacha.

Udział w kursie chętnie biorą również menadżerowie, którzy chcą zyskać nowe umiejętności przekładające się na bardziej efektywne zarządzanie swoimi podwładnymi i skuteczne komunikowanie się na wszystkich poziomach organizacji.

Czeka nas 14 dni …

WIĘCEJ

Model zmiany – jak mózg organizuje twoje zachowanie, aby osiągnąć lub nie twój cel? – Czytasz na własne ryzyko.
2016-05-17

2Czy korzystamy ze swego mózgu aktywnie i świadomie? Mózg jest podobny do maszyny, w której nie zainstalowano wyłącznika. Jeżeli nie dasz mu jakiegoś́ konkretnego zajęcia, działa bez przerwy, dopóki się̨ nie znu­dzi. A znudzony mózg to katastrofa.

Dlaczego?

Bo, jeżeli nie dasz twemu umysłowi konkretnego zadania, to po pewnym czasie sam je sobie znajdzie, nie troszcząc się̨ zbytnio, jakie to będzie zajęcie. Ciebie może to obchodzić, ale jemu jest dokładnie wszystko jedno, wyobraź sobie taką sytuację: mózg myśli; „Przeżyjmy to …

WIĘCEJ

V Dzień Dobrych Praktyk okiem Aleksandry Holewy
2015-10-11

„Budowanie kultury coachingowej w organizacji” – tak brzmiał temat V Dnia Dobrych Praktyk zorganizowanego 29 września 2015 przez Centrum Coachingu Progres w Katowicach.

Spotkanie składało się z III części: Kultura coachingowa – czyli co?, Przychodzi menadżer do HR – czyli jak dojść do sedna ? oraz panelu dyskusyjnego z udziałem naszych gości, którzy po prostu …to robią.

Prowadząc pierwszą część spotkania skupiłam się na wprowadzeniu nas w pojęcie kultury coachingowej, czym jest i od czego zależy, oraz co wpływa na kulturę organizacji. …

WIĘCEJ

IQ organizacji?
2015-04-29

Diverse Business People and Gear SymbolsAlbert Einstein to dyżurny geniusz ludzkości. Większość ludzi poproszona o wskazanie jakiegoś geniusza dość automatycznie od razu przywołuje jego nazwisko.

Ta sława towarzyszyła Einsteinowi już za jego życia (swoją drogą, z jego zapisów wynika, że momentami była dla niego sporym utrapieniem). Nie dziwi więc fakt, że możliwość zbadania jego mózgu stanowiła nie lada gratkę dla ówczesnych badaczy.

W 1955r, po śmierci naukowca, patolog Thomas Harvey, w okolicznościach budzących do dziś kontrowersje, pobrał jego mózg. Rezultaty pobieżnych badań wykazały, że pod …

WIĘCEJ

Team Coaching – coaching zespołowy

Zespoły istnieją po to, żeby dostarczać rezultaty. To nie powinno budzić wątpliwości. Jednak to co w teorii wydaje się być oczywiste i proste w życiu nie zawsze się takim okazuje. W codziennej rzeczywistości firm działających w Polsce efektywna praca zespołowa nie jest jeszcze (żywimy nadzieję, że z czasem to się zmieni) zjawiskiem powszechnym. Często usłyszeć można takie lub podobne stwierdzenia: „Każdy z nas jest z osobna świetnym specjalistą, ale kiedy mamy coś zrobić razem okazuje się, że nie potrafimy ze sobą współpracować.” Te trudności we współpracy mogą objawiać się w różnych miejscach organizacji: 

 • zarząd i/lub tzw. zespół zarządzający – gdzie każdy z członków bardziej identyfikuje się z celami pionu, którym zarządza niż z celem wspólnym
 • zespoły funkcjonalne – działy, komórki organizacyjne
 • zespoły projektowe
 • a także na styku pomiędzy komórkami organizacyjnymi, tam gdzie dobra współpraca jest istotna z uwagi na właściwą realizację procesu, na który składa się praca poszczególnych komórek.

Team coaching jest skuteczną drogą do poprawy współpracy w zespołach. To sposób na nadanie nowej jakości w pracy zespołu m. in. poprzez zmianę sposobu komunikowania się członków zespołu, zdefiniowanie i koncentrację na wspólnym celu zamiast na celach indywidualnych oraz wypracowanie nowych sposobów współpracy.  

Najkorzystniej jest rozpocząć proces team coachingu od diagnozy stanu obecnego. Zachęcamy do korzystania z narzędzi diagnostycznych Team Coaching International (Team Diagnostic), do których stosowania jesteśmy certyfikowani. Diagnostyka ta umożliwia ocenę zespołu w dwóch obszarach: ZDOLNOŚCI PRODUKCYJNYCH i RELACJI. Na obszary te składa się 14 różnych czynników, które badane są poprzez kwestionariusz on-line składający się z 82-85 punktów. Wyniki badania  dostępne są w formie wielowymiarowego raportu, który stanowi podstawę do pracy z zespołem w procesie coachingu zespołowego.

Pełny proces team coachingu trwa około 6-8 miesięcy i składa się z kilku spotkań z zespołem. Z uwagi na złożoność procesu prowadzony jest on przez dwóch coachów.

Team coaching wzmacnia zespół, sprawia, że jego członkowie identyfikują się z nim. Ponieważ, jak każdy rodzaj coachingu, team coaching również jest procesem rozłożonym w czasie. Pozytywny efekt wzmocnienia zespołu, jaki daje coaching zespołowy jest efektem długotrwałym.

Team coaching warto wykorzystać między innymi w następujących sytuacjach:

 • kiedy przed zespołem stoją nowe, ważne  zadania,
 • kiedy zespół chce zwiększyć swoją skuteczność,
 • jeżeli w pracującym już zespole pojawiły się konflikty między członkami zespołu, trudności w komunikacji, odczuwalny jest spadek motywacji do pracy w zespole.
"Żadna organizacja nie będzie dobrze funkcjonować, jeśli nie wykorzysta skuteczności wszystkich członków swojego zespołu." David Clutterbuck
Coaching Biznesowy "Sukces to drabina, po której nie sposób wspiąć się z rękami w kieszeniach." Philip Wylie

Coaching Biznesowy

W jakich sytuacjach warto zastosować w firmie coaching:

 • u menadżerów, którzy powinni rozwinąć swoje kompetencje (np. w zakresie zarządzania zespołem, komunikacji, zarządzania projektami itp.)
 • jako działanie mogące zapobiec syndromowi wypalenia zawodowego
 • u osób, które stoją przed nowymi zadaniami (np. nowy ważny projekt, nowy zespół, konieczność opracowania i przeprowadzenia zmian w dziale, firmie)
 • u tych osób, u których szkolenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów (wiedza została przekazana na szkoleniu, ale pracownik nie stosuje jej w praktyce)
 • w przypadku, gdy pogorszyły
WIĘCEJ
Coaching Indywidualny “Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia, a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni przez całe życie czytają o dalekich lądach i śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i ruszają na spotkanie marzeń.” Wojciech Cejrowski

- Czujesz, że nie żyjesz tak jakbyś chciał? To, co robisz nie daje Ci satysfakcji? Masz wrażenie, że stoisz w miejscu podczas gdy inni idą do przodu?

- Chcesz coś zmienić, ale do końca nie wiesz CO i JAK?

WIĘCEJ
Coaching "Nasze myślenie tworzy problemy, których ten sam rodzaj myślenia nie może rozwiązać" Albert Einstein

Coaching jest formą wsparcia rozwoju Klienta polegającą na wydobywaniu jego naturalnych możliwości i zasobów.

W praktyce coaching to proces składający się z kilku – kilkunastu spotkań, w trakcie których Klient wspierany przez coacha pracuje nad kolejnymi krokami zbliżającymi go do osiągnięcia celu sprecyzowanego na początku procesu.

WIĘCEJ
Created by
Graphic by
Anna Dyjas